Ako pestovať paradajky? Sprievodca od skúseného záhradkára
Pridal Igor Čerešňák Pridané 26.02.2021 10:15:00
Chystáte sa vyskúšať pestovanie paradajok? Kým odborníci sa hádajú o tom, či sú paradajky ovocím alebo zeleninou, my sa pozrieme na to najpodstatnejšie – ako pestovať paradajky, ako sa o ne starať a na aké ochorenia si dávať pozor, aby ste sa počas leta mohli tešiť z chutných plodov.
Rajčiak jedlý, ľudovo nazývaný paradajka, má latinský názov Solanum lycopersicum a patrí do čeľade ľuľkovité. Pôvodne sa rajčiak vyskytoval len v Severnej a Južnej Amerike, odkiaľ dodnes prichádza najviac nových odrôd. Do Európy sa paradajky dostali vďaka Krištofovi Kolumbovi. Rajčiak je najčastejšie jednoročnou rastlinou, v dnešnej dobe sa však už stretnete aj s odrodami, ktoré sú dvojročné, alebo sa dokonca dajú pestovať ako trvalky. Rastliny vyšších odrôd rajčiaka majú sklony k plazivosti, pričom stonka môže dosiahnuť dĺžku až 3 metre.
Druhy paradajok
Paradajky sa v zásade rozdeľujú na 3 druhy – vysoké, stredné a nízke (kríčkové). Ak sa chystáte na pestovanie paradajok na záhrade, zvoliť môžete vysoké a stredné odrody, ktoré vás potešia veľkými a šťavnatými plodmi. Pestovanie paradajok na balkóne je možné vďaka nízkym kríčkovým odrodám. Tie dokážete pestovať aj v menšom kvetináči.
Vysoké odrody paradajok, ako napríklad Perun či Behnino, majú väčšinou menšie plody. Stredné odrody paradajok sú medzi slovenskými pestovateľmi najobľúbenejšie, patrí medzi ne napríklad odroda Tornado, Parto, Tipo, či Oxheart, ktorá je typická svojimi veľkými plodmi. Medzi nízke kríčkové odrody paradajok sa radí Tumbling Tom, Minigold a veľa ďalších druhov, ktoré sa označujú ako cherry paradajky.
V našom e-shope ponúkame rôzne klasické, ale aj exotické odrody paradajok rôznych veľkostí. Ak máte záujem o menšie paradajky, vyskúšať môžete napríklad odrodu San Marzano, Aztek, či Maskota. Exotickými plodmi vás zaujme odroda Voyage, Brutus, či Zlatava. Výber je neobmedzený a jednotlivé druhy paradajok sa nelíšia len svojou veľkosťou a tvarom, ale aj farbou či chuťou.
Sadenie paradajok
Pestovanie paradajok je najjednoduchšie v prípade, že sadíte priamo priesady. Pestovanie paradajok zo semien vo vonkajšom prostredí je na Slovensku pomerne náročné, museli by ste ich preto vysádzať v skleníku, alebo doma.
Kedy sadiť paradajky?
Priesady paradajky odporúčame sadiť až koncom jari, teda v priebehu mája. Paradajky sú veľmi citlivé na mráz, preto by ste sa s ich vysádzaním nemali zbytočne ponáhľať.
Kam zasadiť paradajky?
Paradajky obľubujú teplé a slnečné miesta. Ak sadíte paradajky na balkón, veľkosť kvetináča prispôsobte očakávanej veľkosti rastliny. Menším kríčkovým odrodám paradajok postačí aj kompaktnejší kvetináč, mnohí záhradkári obľubujú sadenie paradajok do visiacich kvetináčov. Vyššie odrody paradajok, či už sadené do kvetináča alebo priamo do záhrady, vyžadujú podporu v podobe dreveného kolíka. Stonku paradajky priviažte ku podpornému kolíku alebo plotu, aby sa listy a plody nedotýkali zeme.
Pôda vhodná na pestovanie paradajok
Paradajky sú pomerne náročné na živiny v pôde. Pôda by mala obsahovať najmä veľa vápniku, fosforu, draslíku a dusíku. Ideálne sú hlinito-piesočnaté pôdy s pH 5,5 – 7. Ak si nie ste istí, či je pôda vo vašej záhrade dostatočne bohatá na živiny, radšej ju pohnojte a obohaťte o živiny v podobe kompostu. Odporúčame využívať organické hnojivá.
Ako sadiť paradajky?
Na pestovanie paradajok v záhrade vykopte dostatočne hlbokú jamu, do ktorej umiestnite priesadu a zasypte ju zeminou. Rovnaký postup zvoľte aj v prípade, že sadíte do kvetináča. V prípade sadenia do záhrady dbajte na rozostupy medzi paradajkami. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť aspoň 40 cm, pri vyšších odrodách 60 cm. Po zasadení priesadu poriadne zalejte vodou.
Ako sa starať o paradajky?
Pokiaľ paradajky vysadíte na správne miesto, do pôdy s dostatkom živín, nebudú vyžadovať žiadnu špecifickú starostlivosť. Dávajte však pozor na to, aby sa listy a plody nedotýkali zeme – pravidelne kontrolujte uchytenie stonky o podporu, počas rastu stonku prípadne uchyťte na viacerých miestach. Dbať by ste mali aj na pravidelné polievanie.
Hnojenie paradajok
Ak paradajky vysadíte do pôdy bohatej na živiny, počas rastu ich už hnojiť nemusíte. Keď však máte podozrenie na to, že paradajka nemá dostatok živín, môžete do pôdy pridať malé množstvo organického hnojiva.
Polievanie paradajok
Paradajky by ste mali pravidelne zalievať počas rastu a hlavne v období, kedy sa na nich začínajú tvoriť plody. Dávajte si pozor na vysychanie pôdy a následné prelievanie. Nerovnováha vo vlhkosti pôdy môže zapríčiniť praskanie plodov. Polievajte tak pravidelne, v primeraných množstvách, aby pôda nebola príliš rozbahnená.
Kedy zbierať paradajky?
Väčšina odrôd paradajok dozrieva počas leta. Odhadnúť správny čas, kedy je paradajka zrelá, môže byť vďaka množstvu rôznych odrôd komplikované. Pri červených paradajkách sa môžete riadiť farbou, pri odrodách s inou farbou plodov si všímajte ich veľkosť, prípadne tuhosť dužiny.
Ako chrániť paradajky pred škodcami?
Paradajky sú v slovenských podmienkach častou obeťou rôznych chorôb a škodcov. Základnou prevenciou pred mnohými ochoreniami je sadiť paradajky v dostatočnej vzdialenosti od seba – zabránite tým mnohým hnilobám a prenosu ochorení z jednej rastliny na druhú. Dobrou ochranou pred plesňami a inými hubovými ochoreniami je sadiť paradajky na slnečné a teplé miesto, nie do tieňa.
Najčastejšie choroby a škodcovia paradajok
Paradajky sú najčastejšie postihované hubovými ochoreniami. Z hľadiska škodcov ich treba chrániť najmä pred voškami, strapkou a pásavkou zemiakovou.
- Pleseň zemiaková – toto ochorenie napáda listy a paradajky vďaka nemu rýchlo odumierajú. Pleseň na paradajkách sa objavuje najmä v období, kedy sú rastliny vystavené veľkej vlhkosti. Napríklad, počas dlhotrvajúcich dažďov. Prevenciou je sadenie paradajok v dostatočnej vzdialenosti od seba.
- Hniloba špičiek plodov paradajok – postihuje rastliny, ktoré nie sú dostatočne polievané a rastú v pôde s nedostatkom vápnika. Prejavuje sa škvrnami na špičkách plodov.
- Kladospórovitá škvrnitosť – hubové ochorenie, ktoré spôsobuje hnednutie a postupné odumieranie listov paradajok. Úrodu pred touto chorobou ochránite dostatočným vetraním a dodržiavaním vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinami.
- Bakteriálna bodkovitosť paradajok – prejavuje sa škvrnami na listoch a plodoch, pričom plody vráskavejú. Toto ochorenie môže napadnúť akékoľvek paradajky, aj keď sa o ne dobre staráte. Ak sa vyskytne aj medzi vašimi paradajkami, postihnuté rastliny zlikvidujte, aby sa ďalej nešírilo.
- Vošky – tento drobný hmyz spôsobuje opadávanie listov a môže na paradajky preniesť rôzne ochorenia. Zbavíte sa ho pomocou rôznych postrekov, ktoré môžu byť založené aj na čisto prírodnej báze.
- Strapka západná – podobne ako voška, aj strapka spôsobuje odumieranie listov a prenáša rôzne ochorenia. To, že napáda vaše paradajky, spoznáte podľa modrých lepkavých kvapôčok, ktoré po sebe na rastlinách zanecháva. Na boj proti strapke môžete využiť rôzne postreky.
- Pásavka zemiaková – tento hmyz konzumuje listy paradajok, spôsobuje ich opadávanie a oslabuje celú rastlinu. Proti pásavke môžete bojovať postrekmi, ale aj zasadením vhodných rastlín v okolí paradajok – mäty, šalvie, chrenu, či nechtíka.
Využitie plodov paradajok
Plody paradajok sú bohaté na vitamíny a minerály, ich konzumácia tak má na ľudské telo veľmi priaznivé účinky. Paradajky je najlepšie konzumovať čerstvé, no viete ich pridať do rôznych jedál, šalátov, prípadne spracovať do podoby paradajkového pretlaku. Rozdiely v chuti jednotlivých odrôd môžu byť naozaj veľké, odporúčame tak vyskúšať vypestovať rôzne druhy paradajok a objaviť, ktoré budú najviac chutiť vám.