Ako pestovať hurmikaki? Sprievodca od skúseného záhradkára
Pridal Igor Čerešňák Pridané 07.02.2021 16:16:20
Čoraz viac záhradkárov sa snaží svoje záhrady obohacovať aj o exotickejšie druhy rastlín. Veľkej popularite sa teší hurmikaki, ktoré môžete vypestovať aj v slovenských podmienkach. Toto by ste o jeho pestovaní mali vedieť...
Hurmikaki, často nazývané aj tomel, je plodom stromov rodu Diospyros, ktoré patria do čeľade Ebenaceae. Stromy majú niekedy aj podobu väčších krov, dosahujú výšku 3 – 10 metrov. Hurmikaki sa podobá na plody paradajky a spoznáte ho hneď na prvý pohľad vďaka jasnej oranžovej farbe. Za pozornosť stojí aj hurmikaki kvet, ktorý má špecifický tvar. Na svete existuje viacero rôznych druhov stromov hurmikaki. Ak sa pýtate, kde rastie hurmikaki, odpoveďou je Ázia. V aktuálnej dobe až 75 % celosvetovej produkcie hurmikaki zabezpečuje Čína. Avšak, pestovaniu hurmikaki sa začali venovať aj európski záhradkári, vďaka čomu dnes môžete kúpiť vyšľachtené druhy zvyknuté na chladnejšie európske podnebie. Hurmikaki pestovanie na Slovensku je možné, ak poznáte základné pravidlá, ako sa o neho starať.
Druhy hurmikaki
V Európe sa najväčšej obľube tešia 3 druhy hurmikaki – Jiro, Hana Fuyu a Chioccolatino.
-
- Hurmikaki Jiro je samoopelivá odroda, rastie na veľkých stromoch so šírkou a výškou až 10 metrov. Odroda Jiro neobsahuje kôstky, plody sú veľké a sladké. Prvé plody sa začnú objavovať po 2 – 3 rokoch od výsadby.
- Hurmikaki Hana Fuyu je samoopelivá odroda, ktorá sa radí medzi mrazuvzdorné hurmikaki. Okrem chladu však dobre odoláva aj škodcom. Dorastá do výšky 4 metrov a tvarom koruny sa podobá jabloni. Rodí veľké a sladké plody.
- Hurmikaki Chioccolatino je neskorou odrodou, ktorá dozrieva až počas novembra. Strom dorastá do výšky 3 metrov, plody sú menšie, sploštené, ale príjemne sladké.
Sadenie hurmikaki
Sadenie a pestovanie hurmikaki zo semien je pomerne náročné a zdĺhavé, preto je najlepšie kupovať už malé stromčeky hurmikaki v kontajneroch.
Kedy sadiť hurmikaki?
Hurmikaki je najlepšie sadiť na jar. V prípade malých stromov sa odporúča pestovanie hurmikaki v črepníku, aby ste ich mohli na zimu preniesť do skleníka alebo pivnice a ochrániť ich pred veľkými mrazmi. Po roku, keď sa dostatočne vyvinie ich koreňový systém, ich môžete presadiť na záhradu, prípadne do skleníka.
Kam zasadiť hurmikaki?
Keďže hurmikaki je pôvodom tropická rastlina, obľubuje najmä teplé a slnečné miesta. Malé stromčeky v kontajneroch je najlepšie pestovať v polotieni, následne ich odporúčame presadiť na slnečné miesto, ktoré je dobre chránené pred silným vetrom.
Pôda vhodná na pestovanie hurmikaki
Hurmikaki vyžaduje kvalitnú hlbokú pôdu bohatú na živiny. Obsah humusu a živín v pôde môžete zvýšiť napríklad pridaním záhradníckeho substrátu. Pôda by mala byť dobre priepustná a s drenážou, aby korene hurmikaki neboli podmáčané. Z hľadiska kyslosti sú najvhodnejšie mierne kyslé pôdy s pH 5,6 – 6,5.
Ako sa starať o hurmikaki?
Napriek svojej exotickosti je strom hurmikaki do značnej miery sebestačný, takže nevyžaduje špecifickú starostlivosť. Napríklad, na rozdiel od mnohých ovocných stromov nie je potrebný hurmikaki rez. Niektorí záhradkári vám poradia, kedy strihať hurmikaki. Strih je však potrebný len v prípade, že chcete obmedziť veľkosť koruny, respektíve, spomaliť rast.
Hnojenie hurmikaki
Aby ste zabezpečili, že strom hurmikaki bude mať k dispozícii pôdu kvalitnú na živiny, odporúčame pôdu aspoň raz ročne pohnojiť klasickým hnojivom, ideálne organickým s obsahom dusíka. Dospelý strom hurmikaki potrebuje približne 600 g dusíka ročne.
Polievanie hurmikaki
Pravidelné polievanie hurmikaki je potrebné počas prvých 2 – 3 rokov, neskôr len počas dlhotrvajúcich suchých období. Hurmikaki neobľubuje príliš vlhkú a premočenú pôdu, preto polievajte radšej v menších množstvách.
Zazimovanie hurmikaki
Mladé stromčeky hurmikaki nemusia prežiť tuhú slovenskú zimu, preto sa odporúča zazimovať ich v skleníku, alebo v pivnici. Dospelejšie stromy už prežijú aj zimu vo vonkajších podmienkach, až do -25 stupňov Celzia. Najmä pri mladších stromoch ale odporúčame chrániť ich kmeň izolačnou fóliou a od chladu izolovať aj ich korene, či už fóliou, alebo slamou.
Kedy zbierať plody hurmikaki?
Strom hurmikaki kvitne na jar, zvyčajne v máji, pričom prvé plody dozrievajú počas jesene. Avšak, nedostatočne prezreté plody sú horké, trpké a tuhé, vždy tak počkajte aspoň do októbra, kým poriadne dozrejú. Plody môžete nechať premrznúť a zbierať ich až začiatkom zimy, vďaka čomu budete mať istotu, že budú dokonale prezreté.
Ako chrániť hurmikaki pred chorobami a škodcami?
Veľkou výhodou hurmikaki je skutočnosť, že jeho prirodzení škodcovia na území Slovenska nežijú. Na našom území sme nezaznamenali ani výskyt chorôb, ktoré by pravidelne postihovali stromy hurmikaki. Pozor si však dávajte na premočenú pôdu, ktorá môže spôsobiť vznik hniloby na koreňoch. Strom hurmikaki sa následne môže stať slabším a menej rodiť.
Využitie hurmikaki
Ak sa pýtate, na čo je dobré hurmikaki, odpoveď je jednoduchá – na konzumáciu! Dozreté hurmikaki vás potešia nielen svojou šťavnatou dužinou a špecifickou sladkou chuťou, ale aj množstvom pozitívnych účinkov na zdravie. Dužina hurmikaki je bohatá na sodík, draslík, vápnik, železo a kyselinu L-askorbovú. Hurmikaki vitamíny posilnia vašu imunitu a celý organizmus.
Ako jesť hurmikaki?
Hurmikaki je najlepšie konzumovať čerstvé, v surovej podobe. Ako jesť hurmikaki? Rovnako ako jablko! Konzumácia hurmikaki je možná bez orezávania vrchnej šupky vtedy, ak je dobre dozreté. Dozrieť ho môžete nechať aj doma. Hurmikaki skladovanie je možné pri izbovej teplote. Na internete nájdete aj návody na rôzne hurmikaki koláče, nátierky, či dokonca džem. Využitie týchto sladkých a šťavnatých plodov je tak len na vašej fantázii!