Ako pestovať nádchovník a aké sú jeho účinky?
Pridal Igor Čerešňák Pridané 01.09.2024 22:37:58
Je liečivá rastlina, ktorú možno pestovať ako bežnú izbovú rastlinu a v lete ako balkónovú. Jej vzhľad je trochu nekompaktný a musí sa často zastrihávať. Má prenikavú chuť a vôňu podobnú oregánu. Táto bylinka sa využíva pre svoje protizápalové a protiplesňové vlastnosti a pri nádche. Je známa predovšetkým svojimi aromatickými listami. Vôňa listov sa ale uvoľňuje až po ich rozdrvení medzi prstami.
Nádchovník svojím vzhľadom, vôňou a chuťou pôsobí ako zmes viacerých bylín - mäta, tymián, majorán, pamajorán a borák lekársky, avšak mnohí ho prirovnávajú aj k medovke či oregánu.
Vyhovuje mu mierne až dobre priepustná pôda, najlepšie ľahšia piesočnatá alebo hlinitá zemina. Nádchovník má rád slnečné miesta, avšak vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu na poludnie.
Nádchovník neprelievajte, radšej prstom skontrolujte, či už je zemina suchá. Vlhkú a premočenú pôdu totiž neznesie.
Z lístkov potom môžete vyrobiť rôzne tinktúry, sirupy alebo si uvariť čaj.
Nádchovník a jeho účinky
Nádchovník obsahuje množstvo esenciálnych olejov a látok, ktoré podporujú zdravie dýchacej sústavy, preto je využívaný najmä na liečbu kašľa, upchatých dutín, boľavého a zapáleného hrdla, nádchy, ale aj alergií, astmy a ochorení dýchacích ciest. Pri častých nádchach a ochoreniach dýchacích ciest pomáha aj to, ak rastlinu v miestnosti pestujete. Do ovzdušia sa tak budú pravidelne vypúšťať jej silice, čo má priaznivý účinok na liečbu respiračných ochorení.
Pitie čaju z nádchovníka pomáha regulovať hladinu cholesterolu, krvného tlaku a prispieva k zdraviu srdcovocievnej sústavy a obličiek.
Obklady z nádchovníka pomáhajú rany skôr hojiť a predchádzajú nepríjemným zápalom či jazvám. Tinktúry pomáhajú aj pri chronických bolestiach kĺbov, napríklad pri reume. Nádchovník tiež pomáha pri kožných ochoreniach, ekzémoch, psoriáze, svrbení, bodnutí hmyzom a herpesoch.
Nádchovník a jeho využitie v domácnosti
Našiel svoje miesto pri varení a príprave rôznych pokrmov. Má výraznú chuť ako tymián či mäta, preto sa s obľubou využíva pri varení omáčok, polievok, ochutení mäsa alebo spestrení šalátov.
Výraznú a jedinečnú vôňu nádchovníka možno využiť aj v domácnosti, a to na odplašenie komárov, múch a hmyzu. Silice a arómu, ktoré do vzduchu vypúšťa, totiž podobne ako mäta a ďalšie aromatické bylinky pôsobia na hmyz odpudzujúco.
Okrem ovzdušia prečistí nádchovník aj pleť, preto je vhodnou prevenciou pred pupienkami a vyrážkami, keďže má antibakteriálne účinky, a zároveň jeho odvar pomáha zbaviť sa lupín.
Využitie a recepty:
Čaj: Na čaj z nádchovníka sú najlepšie čerstvé listy, avšak v zime pomôžu aj mrazené. Podľa veľkosti vyberte 1 – 3 listy, ktoré môžete pomrviť a v šálke zaliať vriacou vodou. Lúhujte minimálne 10 minút. Pri boľavom hrdle môžete čaj osladiť medom a dochutiť citrónom. Čaj pomáha nielen pri nádche, ale aj pri nervozite a úzkostných stavoch, dokáže regulovať krvný tlak a zmierniť menštruačnú bolesť či príznaky PMS.
Sirup: Sirup z nádchovníka sa pripravuje z citrusov. Pripravte si 30 – 35 lístkov nádchovníka a obľúbené citrusové ovocie. Môže ísť o pomaranče, citróny, limetky či pomelo. Množstvo by malo zodpovedať 2 citrónom či 1 väčšiemu pomaranču, ktoré je potrebné umyť a aj s kôrou nakrájať na plátky. Citrusy, nádchovník a 1 l vody sa povarí a nechá 1 – 2 dni odstáť bez lúhovania. Až potom je možné zmes precediť a vzniknutú tekutinu povariť s 1 kg cukru do zhustnutia. Vzniknutý sirup nalejte do sterilizovaných fliaš a v chrípkovom období ho používajte na uľavenie symptómov.
Masť: Masť z nádchovníka využijete na ochorenia kože i menšie ranky a popáleniny alebo ňou možno potrieť hrudník pri respiračných ochoreniach a kašli. Vyrába sa celkom jednoducho – v roztopenej bravčovej masti nechajte lúhovať 30 lístkov nádchovníka. Na druhý deň, keď už masť zatuhne, ju na sporáku opäť roztopte a lístky povarte ešte asi 2 hodiny. Následne lístky preceďte a masť vlejte do sterilizovaných uzatvárateľných nádob. Tie uskladnite na tmavom a chladnom mieste.
Tinktúra: Vyrába sa z 80 % alkoholu, v ktorom sa nádchovník nechá lúhovať minimálne 1 mesiac, avšak pre najlepšie výsledky predĺžte lúhovanie na 3 mesiace. Nazbierajte 20 – 25 lístkov čerstvého nádchovníka, ktoré dobre umyte a vložte do čistej fľaše či uzatvárateľnej nádoby. Zalejte 0,5 l alkoholu, zatvorte vekom a nechajte odstáť na tmavom a chladnom mieste. Nádchovníkové kvapky sa hodia aj do čaju, na obklady, naparovanie a podobne.
Kúpeľ: Odvar z nádchovníka môžete priliať aj do kúpeľa. Počas nádchy vám pomôže zbaviť sa upchatého nosa a uvoľniť dutiny. Zároveň pôsobí blahodarne na pokožku, pomáha aj pri kožných ochoreniach a urýchľuje liečbu rán a popálenín.