Ako pestovať obľúbené kivi (kiwi)? Sprievodca od skúseného záhradkára
Pridal Igor Čerešňák Pridané 08.02.2022 15:52:04
Kivi alebo kiwi (latinsky aktinídia) je obľúbeným ovocím plným vitamínov, ktoré si môžeme vypestovať aj sami doma na záhrade. Potešia vás nielen jeho plody, ale aj krásne kvety. Ako sa o kivi starať a ako ho pestovať?
Kivi a jeho pôvod
Hoci si kivi spájame najmä s Novým Zélandom, Kivi pochádza pôvodne z Číny a nazývalo sa čínsky egreš. Keď sa Nový Zéland stal jeho popredným vývozcom, ovocie dostalo aj nový marketingový názov „kivi", podľa rovnomenného novozélandského vtáčika kivi.
Viac o rastline
Kivi patrí k rodu aktinídia, pričom najznámejším druhom je aktinídia lahodná. Ide o popínavý drevnatý ker, ktorý môže mať aj podobu stromu a dožiť sa až desiatky rokov. Rastlina kivi patrí k samoopelivým druhom, preto k opeleniu kvetu potrebujete aj druhú rastlinu – opeľovač kivi. Na 4 samičie rastliny potrebujete cca jeden opeľovač. Dostupné sú však aj samoopelivé odrody.
Je kivi citrusové ovocie?
Áno, kivi patrí medzi citrusové ovocie. Plod je zvyčajne pokrytý hnedou chlpatou kožou, pod ktorou sa skrýva kyslá, po prezretí sladká dužina zelenej farby s bielym stredom, okolo ktorého sa sústredia čierne drobné semienka. Skonzumovať môžeme celý plod bez šupky.
Kvet a listy kivi
Kvet kivi delíme na samičí a samčí. Samčie kvety slúžia na opelenie samičích, pričom následne opadnú. Nájsť ich môžeme na výhonkoch, často po troch, narozdiel od samičích kvetov kivi, ktoré vyrastajú samostatne. Kvety opeľuje hmyz – včely a čmeliaky.
Kivi má veľmi pekné kvety. Okvetné lístky sú zvyčajne bielej alebo žltej farby, pričom stred kvetu – tyčinky, sa môžu farebne líšiť.
Listy kivi sú zo spodnej strany chlpaté.
Kedy kivi kvitne?
Kivi kvitne v máji a v júni, dôležité je rastlinu obrezávať, keďže kvety vyrastajú na jednoročných výhonoch.
Druhy a odrody kivi
Hoci sme zvyknutí najmä na kivi s chlpatou šupkou a zelenou dužinou, na trhu sú dostupné aj rôzne druhy a odrody kivi, napr. zlaté kivi, ktoré sa líši od najznámejšieho kivi nielen farbou dužiny, ktorá je žltá, ale aj tvarom plodu, ktorý pripomína vajce. Poznáme tiež červené kivi alebo mini kivi.
Nájsť tiež môžeme kivi s hladkou šupkou či kivi v rôznych veľkostiach. Na našom eshope môžete nájsť odrodu mini kivi Bingo, mrazuvzdornú odrodu Kivi Ken's Red alebo opeľovač pre kivi.
Pestovanie kivi
Kivi možno pestovať aj na Slovensku, kivi sa podarilo vyšľachtiť, takže je odolné aj voči mrazom.
Kde kivi pestovať?
Kivi sa najlepšie darí na južne orientovaných stranách, dariť sa mu bude najmä na miestach, ktoré sú chránené pred vetrom a prievanom. Potešíte ho najmä slnečným stanovišťom s dobrou závlahou.
Rastlina obľubuje kyslejšiu pôdu, pridať preto môžete aj rašelinu.
Ako sa pestuje kivi?
Kivi možno pestovať aj na balkóne v kvetináči, aj v záhrade, doležité je, aby sa malo po čom ťahať. Ak pestujete mini kivi, pestujeme ho rovnako ako klasické kivi.
Kivi možno vypestovať zo semienka, odporúčame však kúpiť priamo sadenice kivi. Nesmieme tiež zabudnúť zasadiť aj opelovač kivi.
Ako kivi rastie?
Keďže kivi patrí k popínavým rastlinám, dariť sa mu bude najmä na pergolách, múrikoch či plotoch, po ktorých sa môže ťahať. Rastlinu zvykneme o pripravenú konštrukciu priväzovať. Takto môže dorásť až do niekoľkých metrov a pripomínať môže už aj strom.
Kivi možno dokonca pestovať aj ako bonsai.
Ako kivi strihať?
Slabé výhonky odporúčame každý rok pravidelne rezať buď na jeseň, alebo na konci zimy. V lete môžete rastlinu strihaním presvetliť. Treba však myslieť na to, že puky s kvetmi rastú na dvojročnom dreve.
Kivi a jeho rozmnožovanie
Kivi možno rozmnožovať za pomoci semien, ktorých je v plode veľa. Rozmnožovať kivi však môžeme aj za pomoci odrezkov, či už v zime alebo v lete.
Hnojivo na kivi
Kivi začíname hnojiť až na druhý rok na jar. Akonáhle rastlina začne na tretí rok rodiť plody, dávku hnojiva pre kivi zvýšime.
Hnojivo by malo obsahovať draslík a fosfor, a dávka hnojiva počas druhého roka by mala byť cca 100 g, na tretí rok dvojnásobná až trojnásobná.
Ako hnojivo tiež možno využívať kompost.
Prezimovanie
Hoci je na trhu dostupné mrazuvzdorné kivi, odporúčame rastliny na zimu dobre pripraviť. Korene prikryjeme slamou alebo čečinou a samotnú rastlinu obalíme vhodnou látkou. Pozor by sme si mali dať najmä na mladé rastliny a jarné mrazy, keď už rastlina začína vyháňať nové puky.
Zbieranie kivi
Plody kivi zbierame až na jeseň (september/október), treba sa však vyhnúť prvým mrazom. Oberáme ich aj so stopkou za pomoci nožníc alebo ich jednoducho otrhneme. Ak nám kivi ovocie nestihlo pred mrazmi dozrieť, oberieme ho a necháme dozrieť v lepších podmienkach.
Čo obsahuje kivi ovocie?
Kivi obsahuje najmä vitamín C, preto je dobré najmä na posilnenie imunitného systému.
Recepty z kivi
Kivi môžete len tak rozkrojiť napoly a zelenú dužinu vyjedať lyžičkou, pripraviť sa z neho dá však aj chutné kivi smoothie, úžasné nanuky alebo jednoduchý piškótový kivi koláč navrchu s ovocím a želatínou.